ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در ٨ نقطه تهران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو اقتصاد، مصطفی رجبی مشهدی مدیر عامل توانیر افزود: در این خصوص ٨ نقطه در تهران و سایر مناطق کشور در نظر گرفته شده که در وصتر جانمایی و تعبیه ایستگاه‌های مورد نظر، قطعاً وزارت نیرو همکاری لازم را برای تأمین برق آنها خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعرفه شارژ خودروهای برقی همانند تعرفه مشترکان تجاری و با نرخ کیلوواتی ۵۴٧ تومان محاسبه می‌شود، افزود: جلساتی را با وزارت صمت و همکاران در این حوزه داشتیم تا بخش‌هایی که نیاز به ایستگاه شارژ برقی باشد را تأمین کنیم که ٨ نقطه در تهران و سایر مناطق کشور در نظر گرفته شده که قطعاً وزارت نیرو همکاری لازم را برای تأمین شارژ خواهد داشت.

وی با اشاره به تنوع خودروهای برقی در جهان گفت: در ایران اما این خودروها محدود هستند که حدود ٨٠ هزار خودرو اعم از عمومی و سواری را در بر می‌گیرد که از این تعداد نیز درخواست‌هایی برای ١٠ هزار خودرو ارائه شده و پیرو آن نیز وزارت صمت درخواست ٧ تا ٨ مگاوات تأمین برق ایستگاههای شارژ این تعداد خود را ارائه کرده است که با افزایش تعداد خودروها این میزان تا ۴٠ مگاوات نیز قابل افزایش است.

مدیرعامل شرکت توانیر در عین حال تاکید کرد که تقویت زیرساخت‌های تأمین برق خودروهای برقی در دستور کار قرار گرفته که با نهایی شدن آن از سوی وزارت صمت ابلاغ خواهد شد.

به گفته رجبی مشهدی، در این طرح ملاحظات تأمین برق اکثر مردم که خودروی برقی نداشته، اما باید برق پایدار داشته باشند در نظر گرفته شده تا ایستگاههای شارژ خودروهای برق معمولاً در ساعت‌هایی که حداقل بار است قابل استفاده باشد.
مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه با بیان این که در حال تأمین زیرساخت‌های مربوط به اجرای این طرح هستیم، خاطرنشان ساخت: برنامه‌هایی برای توسعه نیروگاههای تجدید پذیر داریم که عملیات اجرایی آنها آغاز شده تا در سال ١۴٠٣ از توان تولید برق این نیروگاه‌ها در شبکه برق کشور استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی از نیروگاه تجدید پذیر برق تولید می‌کنیم و سپس خودروی برقی استفاده می‌کنیم، آلودگی هوا را مهار کرده و از سوخت‌های فسیلی به سمت نیروگاههای تجدید پذیر حرکت می‌کنیم.

وی در پایان با اشاره به افزایش مصرف گاز با سرد شدن هوا، گفت: این مهم سوخت رسانی به نیروگاه‌ها را دچار مشکل می‌کند، از این رو به هموطنان توصیه می‌شود روزهای پیش رو بیش از پیش در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند و وسایل گرمایشی را بر روی ٢١ درجه تنظیم کنند تا گازرسانی به مناطق سردسیر با افت فشار همراه نشده و تأمین برق مشترکان این مناطق دچار مشکل نشود.

نوشته‌های مشابه