تهران و دمشق

بازار انرژی سوریه یک فرصت برد-برد برای تهران و دمشق است

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به تولید زیاد بنزین در ایران، می‌توانیم مازاد بنزین خود را به این کشور صادر کنیم و از این طریق منابع مالی جدیدی به دست بیاوریم.

به نقل از رادیو گفتگو، رضا پدیدار با اشاره به ظرفیت مازاد تولید بنزین در ایران گفت: ایران توان صادرات فرآورده‌های هیدروکربنی و خدمات فنی و مهندسی فراوانی دارد و اگر بخواهیم این توان در حوزه فنی و مهندسی را تبدیل به ارزش پولی کنیم، ارزش اقتصادی بیش از ۱۲ میلیارد دلار دارد.

وی از توان خدمات فنی و مهندسی در بازسازی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و همچنین آنچه در فرآیند محصولات هیدروکربنی قرار می‌گیرد به دست مهندسین ایرانی گفت و اظهار داشت: این شرایطی که در حال حاضر وجود دارد یک بازی برد برد بین ایران و سوریه است که هم می‌توانیم مشکل تأمین فرآورده‌های این کشور را با بازسازی پالایشگاه‌ها انجام دهیم و هم اینکه می‌توانیم از ظرفیت مازاد خودمان استفاده کنیم و منابع مالی به دست بیاوریم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به شرایط سوریه، افزود: اوضاع معیشتی مردم سوریه با توجه به وضعیت این کشور، قدری سخت است. در اثر تحریم‌ها و مشکلات ناشی از جنگ با تروریست‌ها، قیمت بنزین افزایش و فرآورده‌های نفتی نیز کاهش یافته است. شرایطی که در سوریه وجود دارد، سبب شده بین چهار تا پنج میلیون نفر لیتر تقاضای روزانه خرید بنزین داشته باشند اما در حال حاضر فقط یک سوم این نیاز در سوریه توزیع می‌شود.

به گفته این مقام مسئول ایران می‌تواند کمبود بنزین سوریه را از محل مازاد ظرفیت تولید بنزین در داخل کشور جبران کند. با توجه به راه‌اندازی فاز جدید پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون لیتر مازاد بنزین داریم که باید برای صادرات آن برنامه ریزی کنیم.

خبرگزاری مهر دیروز در گزارشی با عنوان «بازی «برد- برد» تهران و دمشق / حل بحران سوخت سوریه با صادرات بنزین» صادرات بنزین ایران به سوریه را یک بازی برد-برد تجاری بین دو کشور معرفی کرده بود.

نوشته‌های مشابه