خطر جنگ نفت را ۹۰ دلار کرد - مهرشید نیرو • مجری انواع میکروتوربین ، پنل خورشیدی

خطر جنگ نفت را ۹۰ دلار کرد

قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر ریسکهای ژئوپلیتیکی که نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه انرژی را تشدید کرد، به بالاترین حد در بیش از هفت سال اخیر صعود کرد و ششمین رشد هفتگی متوالی را به ثبت رساند.

 بهای معاملات نفت برنت با ۶۹ سنت افزایش، در ۹۰ دلار و ۳ سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که اواسط معاملات تا مرز ۹۱ دلار و ۷۰ سنت هم پیش رفته بود که بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود.

بهای معاملات نفت برنت با ۲۱ سنت افزایش، در ۸۶ دلار و ۸۲ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا اواسط معاملات تا مرز ۸۸ دلار و ۸۴ سنت صعود کرده بود.

هر دو شاخص نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت ششمین رشد هفتگی متوالی را رقم زدند که طولانی ترین رشد هفتگی ممتد از اکتبر به شمار می رود.

عرضه محدود باعث شده است قیمت قراردادهای کوتاه مدت نسبت به قراردادهای تحویل ماههای آینده افزایش پیدا کند و تفاوت قیمت بین این قراردادها به شش دلار و ۹۲  سنت رسیده که بالاترین رکورد از سال ۲۰۱۳ است.

تولیدکنندگان بزرگ در اوپک پلاس برای افزایش تولید به سختی تقلا می کنند. بازار همچنین به حملات موشکی یمن به امارات متحده عربی واکنش نشان داده است.

عامل دیگری که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرده است، نگرانی‌ها نسبت به احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین است که ممکن است بازارهای انرژی به خصوص صادرات گاز روسیه به اروپا را مختل کند.

جیووانی استونوو، تحلیلگر بانک یو بی اس گفت: تاکنون اختلال عرضه‌ای در اروپای شرقی اتفاق نیفتاده است بنابراین نرخ ریسک مربوط به این تنشها چندان بالا نیست. با این حال بعضی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند خود را در معرض این ریسک قرار ندهند.

مت اسمیت، مدیر تحقیقات کالا در شرکت کلیپردیتا هم گفت: لحن نسبتا ملایم آمریکا علیه روسیه ممکن است از روند صعودی قیمتها کم کند. اما چشم انداز کلی این است که با ابهامات ژئوپلیتیکی و نگرانیهای بخش عرضه، قیمتها بالاتر می روند.

بازار به نشست دوم فوریه وزیران اوپک پلاس متمرکز شده است. چندین منبع آگاه به رویترز اظهار کردند اوپک پلاس احتمالا به برنامه افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای مارس پایبند می ماند.

مارشال استیوز، تحلیلگر بازار انرژی در شرکت آی اچ اس مارکیت گفت: این به دلیل آن است که بعضی از تولیدکنندگان بزرگ در اوپک پلاس شامل روسیه برای افزایش سطح تولید به مشکل برخورده اند. تولید آمریکا هم با وجود افزایش شمار دکلهای حفاری، رشد چشمگیری نداشته است.

بر اساس گزارش رویترز، گزارش روز جمعه شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی را در هفته منتهی به ۲۸ ژانویه، شش حلقه افزایش دادند و به ۶۱۰ حلقه رساندند که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ است. همچنین شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا برای هیجدهمین ماه متوالی رشد کرده است و در ژانویه ۲۴ حلقه افزایش داشته است. شمار دکلها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۶ حلقه معادل ۵۹ درصد افزایش داشته است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه