دورنمای رکود ترمزگیر صعود نفت شد - مهرشید نیرو- میکروتوربین، پنل خورشیدی

دورنمای رکود ترمزگیر صعود نفت شد

قیمت نفت روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی‌های رکود و وخامت شیوع کووید ۱۹ در چین که دغدغه‌ها نسبت به کمتر شدن تقاضا برای سوخت را برانگیخت، کاهش یافت.

 بهای معاملات نفت برنت با ۳۱ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، به ۹۷ دلار و ۶۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۶ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش، به ۹۱ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز دوشنبه در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر این که سران چین در حال بررسی پایان دادن به شدیدترین محدودیت‌های قرنطینه کووید در این کشور هستند، به بالاترین رکورد از اوت، صعود کرده بود. با این حال، مقامات بهداشت چین آخر هفته بر حفظ سیاست کووید صفر تاکید کردند. همچنین آمار جدید نشان داد صادرات و واردات چین در اکتبر، به شکل غیرمنتظره کاهش پیدا کرده است. موارد ابتلا به کووید در گوانگژو و شهرهای بزرگ دیگر چین، سیر صعودی پیدا کرده است. این قطب تولید جهانی در حال مبارزه با بدترین موج شیوع بیماری است که توانایی‌اش برای اجتناب از قرنطینه سراسری مشابه شانگهای را به محک می گذارد.

به گفته استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی اس‌پی‌آی، تدابیر قرنطینه در چین بدون در نظر گرفتن مضاعف شدن محدودیتهای کرونایی در آخر هفته گذشته، علاوه بر این که بازار نفت را ملتهب کرده است، برای قیمتهای نفت هم منفی به شمار می‌رود.

قوی شدن ارزش دلار هم عامل دیگری بود که در کاهش قیمت نفت نقش داشت. نفت به دلار آمریکا قیمت‌گذاری می شود و افزایش قیمت این ارز، نفت را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

تینا تِنگ، تحلیلگر شرکت سی‌ام‌سی مارکتس در این باره گفت: فعالان بازار منتظر انتشار شاخص قیمت مصرفی آمریکا در هفته جاری به منظور ارزیابی روند آتی بازار هستند.

با بالا ماندن نرخ تورم و افزایش نرخهای بهره در کشورهای غربی بزرگ، معاملات نفت همچنان روی رکود اقتصاد جهانی حساب می‌کنند. این امر به همراه کندی تقاضای چین برای سوخت، دلایل عقب نشینی قیمتهای نفت در چند ماه گذشته بوده است.

اما تحلیلگران گروه ANZ Research می‌گویند عوامل بنیادین کوتاه مدت برای نفت، همچنان خوش بینانه مانده اند و تمرکز بازار به مسائل عرضه معطوف شده است.

بر اساس گزارش رویترز، ممنوعیت واردات دریابرد نفت روسیه به اتحادیه اروپا به تلافی حمله نظامی مسکو به اوکراین، از پنجم دسامبر اجرا می‌شود و پس از آن واردات فرآورده‌های نفتی روسی به این بلوک از فوریه، ممنوع خواهد شد.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته حدود ۱.۱ میلیون بشکه رشد کرده است. این نظرسنجی پیش از انتشار آمار موسسه امریکن پترولیوم در روز سه شنبه و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه منتشر شد.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه