رانش زمین عامل حادثه خط لوله مارون – اصفهان

دیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت گفت: رانش زمین عامل وقوع حادثه برای خط لوله مارون – اصفهان بوده و آتش ناشی از آن تا حد زیادی مهار شده است.

به نقل از وزارت نفت، قاسم عرب یارمحمدی گفت: حدود ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه پیش از ظهر یکشنبه، ۲۳ آذرماه خط لوله ۳۰ اینچ انتقال نفت مارون – اصفهان در نزدیکی تلمبه‌خانه سرخون در حاشیه شهرستان سرخون، در اثر رانش زمین دچار شکستگی شد و در پی جاری شدن نفت خام، آتش‌سوزی رخ داد.

وی با اشاره به اینکه رانش زمین در این منطقه پیش از این هم سابقه داشته است، افزود: بخش عمده آتش ناشی از حادثه مهار شده است و گروه‌های عملیاتی در حال تعمیر بخش آسیب‌دیده خط لوله هستند.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت با اشاره به اینکه رانش در مسیر بین تلمبه‌خانه شماره ۵ و ۶ خط لوله نفت مارون – اصفهان اتفاق افتاده است، گفت: با توجه به شرایط کار و پارامترهای عملیاتی، همه خطوط لوله کشور لحظه‌ای پایش می‌شوند. به محض پایین آمدن فشار تلمبه‌خانه در این منطقه، در دو طرف حادثه شیرهای انتقال بسته و گروه‌های تعمیراتی به محل اعزام شدند.

عرب یارمحمدی با تأکید بر اینکه همکاران ما در منطقه در نخستین لحظه‌های وقوع حادثه با احداث سد خاکی مانع جاری شدن بیشتر نفت خام در محیط اطراف شده‌اند، افزود: خوشبختانه این حادثه، آسیب جانی نداشته است و هم‌اکنون گروه‌های عملیاتی در حال مهار کامل و خاموش کردن آتش هستند.

وی گفت: هم‌اکنون مدیر خطوط لوله و مخابرات منطقه اصفهان و استاندار چهارمحال و بختیاری در محل حادثه حضور دارند و خط لوله از لحاظ ریزش مواد مهار شده است.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ابراز امیدواری کرد که بتوان در مدت کوتاهی افزون بر پاکسازی محیط و جمع‌آوری نفت خام، عملیات ترمیم خط لوله را هم انجام داد و این خط لوله فعالیتش از سر گرفته شود.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه