رکورد تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور شکسته شد

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: از ابتدای امسال تا نیمه مردادماه، میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی با افزایش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز ۱۲۷ میلیارد کیلووات ساعت گذشته است.

محسن طرزطلب با اشاره به سهم ۹۲ درصدی نیروگاه‌های حرارتی در تولید برق کشور، ادامه داد:‌ از ابتدای سال تا نیمه مردادماه بیش از ۱۴۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه‌های کشور تولید شده است که سهم نیروگاه‌های حرارتی از این رقم حدود ۱۲۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

وی با اشاره به افزایش ۱۱ درصدی تولید نیروگاه‌های حرارتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزود:‌ سال گذشته در این بازه زمانی حدود ۱۱۴ میلیارد کیلووات ساعت در نیروگاه‌های حرارتی تولید شده بود که با تمهیدات صورت گرفته در این مدت شاهد افزایش ۱۲ میلیارد کیلووات ساعتی تولید این واحدها در سال جهش تولید بوده‌ایم.

طرزطلب با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای برنامه ۰۹۹ (تابستان بدون خاموشی) تاکید کرد:‌ افزایش یک هزار و ۶۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی، انجام به موقع ۹۳ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی در کنار آمادگی کامل واحدهای تولید برق حرارتی موجب شده است تا نیروگاه‌های حرارتی کشور در تابستان امسال با تولید برق پایدار نقش مهمی را در تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف ایفا کنند.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه سالیانه حدود یک میلیون مشترک جدید به صنعت برق ایران افزوده می‌شود، ادامه داد: این مجموعه هم اکنون با ۹۴ نیروگاه دولتی و خصوصی حدود ۹۲ درصد برق مورد نیاز سالیانه کشور را تامین می‌کند و استمراربخشی به تولید پایدار در این مجموعه با توجه به نیاز روزافزون مشترکان جدید صنعت برق از برنامه‌های جدی این مجموعه مادرتخصصی بوده است.

طبق اعلام وزارت نیرو، وی دستیابی به راندمان ۳۹ درصدی در نیروگاه‌های حرارتی را یکی از برنامه‌های جدی امسال عنوان کرد و افزود:‌ برای تحقق این مهم برنامه‌های متعددی همچون بهره‌برداری از ۹ واحد بخار سیکل ترکیبی به ظرفیت یک‌هزار و ۴۵۴ مگاوات و افتتاح سه واحد گازی راندمان بالا با ظرفیتی بالغ بر ۹۲۱ مگاوات در دستور کار قرار گرفته است.

طرزطلب یکی از عوامل موثر بر افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی را تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی برشمرد و افزود:‌ با اجرای این مهم راندمان این واحدها از حدود ۳۳ درصد به ۴۷ تا ۵۰ درصد ارتقا پیدا می‌کند و نقش به‌سزایی در بهینه کردن مصرف سوخت گاز نیروگاه‌ها خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد:‌ ظرفیت فعلی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی حدود هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات است که این مهم در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد و با انجام این امر سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد. همچنین با اجرای این طرح راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور به بیش از ۴۲ درصد خواهد رسید و از انتشار حدود ۴۳ میلیون تن گاز گلخانه‌ای در سال جلوگیری به عمل می‌آید.

وی یادآور شد:‌ در سال گذشته از حدود ۳۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در کشور حدود ۷۹ میلیارد کیلووات ساعت آن بدون استفاده از سوخت فسیلی بوده است که از این میزان حدود ۴۲ میلیارد کیلووات ساعت آن با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی تولید شده است؛ به تعبیری سال گذشته با این اقدام نزدیک به ۱۱ میلیارد متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی شده است.

طرزطلب خاطرنشان کرد:‌ سالانه حدود ۳۶ درصد گاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی مصرف می‌شود، بنابراین هر چه بتوانیم با گاز موجود در اختیار و بدون افزایش مصرف سوخت نسبت به سال گذشته توان تولیدی نیروگاه‌ها را افزایش دهیم طبیعتا این اقدام به نفع اقتصاد کشور خواهد بود و می‌توان با صادرات مازاد سوخت باقی‌مانده در این بخش برای کشور درآمدزایی ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: به منظور شتاب بخشی در این کار، ضرورت دارد مطابق قانون مربوطه، سوخت صرفه‌جویی شده حاصل از احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به سرمایه‌گذاران تحویل شود که در این زمینه به همکاری وزارت نفت نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه راندمان نیروگاه‌های کشور تا پایان امسال از مرز ۳۹ درصد عبور خواهد کرد، گفت: ‌بر اساس برنامه ششم توسعه در تلاشیم این رقم را در سال ۱۴۰۰ به عدد ۴۰ درصد برسانیم.

ایسنا

نوشته‌های مشابه