مدیرعامل توانیر خبر داد: اجرای طرح برق امید برای اصلاح الگوی مصرف خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: اجرای طرح امید، با هدف اصلاح الگوی مصرف برق مشترکان خانگی به خصوص مشترکان پرمصرف اجرا می‌شود.

به نقل از صدا و سیما، محمدحسن متولی زاده گفت: وزارت نیرو در سه سال گذشته، طرح‌های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چرا که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می‌یابد که در همین راستا به صنایع و کشاورزان مشوق‌هایی اختصاص می‌یابد که مصارفشان را جابه جا کنند و به ساعت‌های دیگری انتقال دهند.

وی افزود: با بهره گیری از همین ابزارهای تشویقی، تابستان سال گذشته و امسال را که گرمترین تابستان در طول ۳۰ سال گذشته بود، با موفقیت پشت سرگذاشتیم و در دوسال متوالی (۹۸ و ۹۹) نیز تنها یک درصد رشد را تجربه کردیم، این درحالی است که در سال‌های گذشته رشد ۵.۲ درصدی نیز ثبت شده است.

به گفته متولی‌زاده، سال گذشته ۱۲۰ هزار و امسال، ۲۹۴ هزار تفاهمنامه با مشترکان صنعتی و کشاورزی به امضا رسید و بر همین اساس سال گذشته ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به این دو گروه از مشترکان اختصاص یافت که در صورتحسابی‌های برقی آن‌ها لحاظ شد.

مدیرعامل شرکت توانیر، کسب این موفقیت را نتیجه تعامل و همکاری همه مشترکان دانست و گفت: نکته مهم دیگر آنکه در کنار کاهش رشد پیک به یک درصد، براساس آمارها مصرف برق صنایع در ۵ ماه گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است که نشان دهنده بالارفتن میزان تولید و رونق صنایع و افزایش بهره وری است.

این مقام مسوول با بیان این که سال گذشته ۸ میلیون خانوار مشمول مشوق‌های برقی شدند و ۱۰۶ میلیارد تومان به آن‌ها پاداشت اختصاص یافت، در خصوص برق امید گفت: با توجه به اجرایی شدن طرح برق امید که از دو ماه دیگر به صورت رسمی کلید خواهد خورد، همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت کنند.

مدیرعامل توانیر همچنین به وجود ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور اشاره کرد و افزود: تاکنون مشترکان خانگی کشور در دو دسته «زیر الگو» و «بیش از الگو» تقسیم بندی می‌شدند که هر کدام تعرفه خاص خودشان را دارند.

متولی زاده با اشاره به این که ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، اضافه کرد: در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص آنکه ۳۰ میلیون نفر مشترکی که در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند می‌شوند، چه تعداد از مشترکان را شامل می‌شود؟ گفت: حدود ۸ و نیم میلیون مشترک ما در این محدوده هستند و البته تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره‌مند خواهند شد.

متولی زاده گفت: مشترکان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف‌ها برسانند و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره‌مند شوند.

این مقام مسئول با اشاره به این که تعرفه‌های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، گفت: به طور مثال اگرمشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خود را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می‌شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.

متولی زاده درخصوص نحوه اجرای طرح نیز گفت: ما ابتدا به مردم اطلاع رسانی خواهیم که در چه گروهی از مصرف قرار دارند و سپس برای مشترکانی که در گروه‌های خوش مصرف و پرمصرف قرار دارند، راهکارهای کاهش مصرف برق را آموزش خواهیم داد.

مدیرعامل توانیر با بیان این که در تابستان وسایل سرمایشی و در سایر فصل‌های سال سیستم‌های روشنایی سهم عمده مصرف را دارند افزود: استفاده از لامپ‌های LED می‌تواند باعث کاهش ۱۲ درصدی مصرف برق شود.

متولی زاده همچنین استفاده از وسایل قدیمی و پرمصرف را نیز از دیگر دلایل بالا بودن مصارف و هزینه برق خانوارها عنوان کرد و با اشاره به این که هم اکنون ارزانترین برق دنیا را داریم گفت: دولت بابت تولید برق باید یارانه بپردازد، زیرا در حالی که قیمت تمام شده برق بدون احتساب هزینه سوخت، ۱۵۰ تومان و با احتساب هزینه سوخت بیش از ۳۵۰ است، میانگین دریافتی ما از مشترکان بابت هرکیلووات ساعت برق مصرفی تنها حدود ۸۰ تومان است.

وی همچنین با اشاره به برخی مزایای اجرای طرح برق امید گفت: هرچه از میزان مصرف بخشی خانگی کمتر شود می‌تواند به بخش صنعتی تزریق و باعث رونق تولید و صنعت شود.

متولی زاده با تاکید برآنکه برق در بخش خانگی برای رفاه و آسایش مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما به هیچ عنوان به دنبال کاهش سطح رفاه مردم نیستیم، افزود: همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، با انجام راهکارهای ساده‌ای می‌توان مصرف را بهینه کرد.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با مصرف هر یک کیلووات ساعت برق یک کیلوگرم CO۲ تولید و درجو منتشر می‌شود و با توجه به بررسی‌های صورت گرفته با اجرای این طرح، ۹ میلیارد کیلووات ساعت از مصرف برق کاسته و در ادامه از انتشار ۹ میلیون تن گاز CO۲ به جو جلوگیری می‌شود. این میزان همچنین معادل صرفه جویی یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای نفت است و جلوگیری از قطع ۳۲۰ میلیون اصله درخت است.

نوشته‌های مشابه