مصرف سوخت کثیف در نیروگاه‌ها افزایش یافت

مصرف سوخت کثیف در نیروگاه‌ها افزایش یافت

افزایش قیمت گاز طبیعی مایع (LNG) یا سوخت کثیف موجب شده است نیروگاه‌ها در سراسر آسیا و خاورمیانه نفت کوره سولفور بالا (HSFO) را بیشتر از حد معمول بسوزانند تا پاسخگوی تقاضای بیشتر برای برق در ایام تابستان باشند.

حرکت به سمت استفاده از سوخت ارزانتر اما آلاینده تر HSFO مشکلات پیش روی کشورهای در حال توسعه را بارز می‌کند که با اقتصاد هزینه های پایین تر در برابر عمل به استانداردهای کاهش آلایندگی دست و پنجه نرم می کنند.

تحلیلگران می‌گویند تقاضای قوی برای این سوخت ممکن است پس از تابستان هم ادامه پیدا کند زیرا روند احیای اقتصاد جهانی از تبعات پاندمی ویروس کرونا سرعت می گیرد و قیمتهای جهانی LNG دو برابر میانگین قیمت سال ۲۰۲۰ می مانند.

سرنا هوانگ، تحلیلگر ارشد شرکت ورتکسا در آسیا با اشاره به تقاضای قوی برای برق در خاورمیانه، پاکستان و بنگلادش گفت: با گران شدن قیمت محموله های تک LNG از HSFO، نیروگاه‌ها در حد امکان به جای گاز از نفت کوره استفاده می کنند. واردات نفت کوره احتمالا افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد زیرا قیمت LNG همچنان در بحبوحه محدود شدن عرضه، بالاتر می رود.

قیمت LNG اسپات آسیایی در حال حاضر به بالاترین حد از ژانویه رسیده و همچنین در بالاترین حد خود برای این وقت سال از سال ۲۰۱۰ قرار دارد. پیش بینی می شود قیمتها در ایام زمستان نیمکره شمالی که تقاضا برای LNG به منظور گرمایش معمولا بیشتر می شود، صعود بیشتری پیدا کند.

یک معامله گر نفت کوره مقیم سنگاپور گفت: LNG وارداتی به پاکستان اکنون معادل ۲۵۰ دلار در هر تن گرانتر از HSFO است. بر مبنای قیمت آتی، محموله تک LNG تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ بالاتر از قیمت نفت کوره معامله می شود. ما با قیمتهای فعلی شاهد روی آوردن کم سابقه به استفاده از نفت کوره به جای گاز طبیعی در سه ماهه نخست سال میلادی آینده هستیم و این سوئیچ سوخت در حال حاضر در سراسر خاورمیانه و آسیا اتفاق افتاده است.

اگر تفاوت قیمت خیلی فاحش باشد و مقررات داخلی در خصوص آلایندگی اجازه دهد، شرکتهای نیرو می توانند نیروگاه‌های گازسوز را متوقف کرده و فعالیت واحدهای نفتی را ازسربگیرند. در جنوب آسیا واردات نفت کوره به پاکستان امسال ۶۵ درصد بالاتر از کل واردات سال ۲۰۲۰ بوده است. بنگلادش هم در نظر دارد واردات نفت کوره را در سال مالی که از اول ژوییه آغاز می شود، حدود ۱۰ درصد افزایش دهد.

یک منبع آگاه در یک شرکت نیروی بنگلادشی گفت: برای اوج تقاضای برق در بنگلادش نفت کوره از نظر اقتصادی گزینه بسیار بهتری است.

به گفته منابع تجاری، در خاورمیانه کشورهای عربستان سعودی و کویت هم واردات فصلی نفت کوره را در بحبوحه افزایش دمای هوا و بهبود فعالیت اقتصادی افزایش داده اند.

شرکت “انرژی اسپکتس” در گزارشی اعلام کرده بود افزایش دمای هوا در خاورمیانه تقاضا برای سرمایش را تداوم بخشیده است و تقاضای قوی این منطقه، اقتصاد صادرات نفت کوره سولفور بالا از اروپا به خاورمیانه را بهبود بخشیده است.

عرضه نفت کوره بدنبال کاهش تولید نفت ترش سنگین از سوی تولیدکنندگان خاورمیانه در راستای توافق محدودیت عرضه اوپک، محدود شده است و پالایشگاهها تولیدشان را کاهش داده اند. آتش سوزی در یک سکوی فراساحلی مکزیکی که اواخر اوت روی داد هم احتمالا تولید نفت کوره را به میزان بیشتری محدود می کند.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر جهانی نفت کوره در قطبهای معاملات و نگهداری در نتیجه محدودیت عرضه، در پایینترین سطح تاریخی خود قرار دارند.

ایسنا

نوشته‌های مشابه