پیشنهاد عجیب رییس جمهور ونزوئلا

پیشنهاد عجیب رییس جمهور ونزوئلا به مکزیک

رییس جمهور ونزوئلا اعلام کرد این کشور باید پیشنهاد تامین گاز طبیعی برای مکزیک را که در روزهای اخیر با محدودیت عرضه از سوی تگزاس و اختلال تامین انرژی روبرو شده است، مطرح کند.

تگزاس هفته گذشته در پی سرمای شدید بی سابقه، صادرات به خارج از این ایالت را ممنوع کرد و در نتیجه، مکزیک که گاز طبیعی از این ایالت وارد می کند، تحت شرایط اضطراری دستور واردات گاز طبیعی مایع (LNG) را صادر کرد.

نیکلاس مادورو در یک سخنرانی در دفتر مرکزی شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا گفت: ما باید با دولت مکزیک صحبت کنیم زیرا من مشکل تامین گاز و تلاش رییس جمهور این کشور برای حل آن را مشاهده کردم. ما باید پیشنهاد کنیم که به تامین کننده مطمئن گاز برای مکزیک تبدیل شویم.

مادورو در این باره توضیح بیشتری نداد اما کارشناسان صنعت اعلام کرده اند ونزوئلا تاسیسات مایع سازی گاز طبیعی برای تبدیل گاز طبیعی به LNG که برای صادرات گاز از طریق دریا ضروری است، ندارد. ونزوئلا که دچار بحران اقتصادی شدید است و تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد، برای تامین مالی چنین پروژه ای چالش خواهد داشت.

ونزوئلا ذخایر عظیم گاز دارد و از نظر تئوری می تواند به کشور همسایه ترینیداد و توباگو که چندین تاسیسات LNG دارد، گاز صادر کند اما در حال حاضر هیچ خط لوله ای که دو کشور را به یکدیگر متصل کند، وجود ندارد.

مادورو در طی این سخنرانی با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه شرکت PDVSA اعلام کرد فرمانی را برای تمدید وضعیت اضطراری انرژی در صنعت نفت به مدت یک سال دیگر، امضا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، طارق الایسامی، وزیر نفت ونزوئلا در همین مراسم اعلام کرد تولید نفت شرکت PDVSA امسال به ۱.۵ میلیون بشکه در روز می رسد. این کشور آمریکای جنوبی به اوپک اعلام کرد که در ژانویه ۴۸۴ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده که کمتر از نصف میانگین تولید یک میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه