کرمانشاه سومین قطب پتروشیمی

کرمانشاه سومین قطب پتروشیمی کشور می‌شود

وزیر نفت گفت: استان کرمانشاه با اجرای طرح پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به سومین قطب پتروشیمی کشور بعد از بوشهر و خوزستان تبدیل خواهد شد.

بیژن نامدار زنگنه در آیین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اسلام آباد غرب که امروز (۱۸ بهمن) با حضور معاون اول رئیس جمهوردر منطقه ویژه اقتصادی زاگرس برگزار شد، از پروژه GTPP پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به عنوان یک طرح مهم یاد کرد و افزود: این پتروشیمی از آرزوهای فنی و دیرینه ما بود که اگرچه در روند اجرا در گذشته با مشکلاتی مواجه شد، اما اکنون با دانش فنی ایرانی و با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی و پیمانکاری داخل کشور اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه این به عنوان یک طرح دانش بنیان عظیم، هدیه دولت به مردم آن هم در شرایط سخت تحریم و فشارهای اقتصادی است، عنوان کرد: در این طرح سرمایه‌گذاری عظیم نیم میلیارد دلاری صورت گرفته که بسیار قابل توجه است.

به گفته زنگنه، تمام مصوبات لازم شورای اقتصاد و دولت برای اجرای پتروشیمی اسلام آباد غرب گرفته شده است.

وزیر نفت تاکید کرد: سهام این پروژه بعد از سه سال و پس از اینکه به سوددهی رسید، به مردم واگذار خواهد شد.

وی بر لزوم استفاده از نیروهای بومی کرمانشاه و ظرفیت‌های داخل استان برای اجرای این طرح تأکید کرد و ادامه داد: البته این نیروها نیازمند آموزش و توانمند شدن هستند.

وزیر نفت با اشاره به تولید پروپیلن به عنوان یک محصول استراتژیک ، اظهار کرد: کرمانشاه در گذشته از نظر تولید اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال و همچنین تولید پلی اتیلن وضعیت مناسبی داشت و اکنون نیز با تولید پروپیلن به کمک کشور می‌آید.

وی ابراز امیدواری کرد، از ماه‌های اول سال آینده کارهای تعیین پیمانکار تجهیزات این پتروشیمی نیز انجام شود.

به گفته وزیر نفت، با اجرای این طرح کرمانشاه بعد از بوشهر و خوزستان سومین قطب پتروشیمی کشور خواهد شد.

زنگنه به طرح‌های دیگری که در زمینه توسعه نفت و گاز و همچنین پتروشیمی برای کرمانشاه در نظر گرفته شده هم اشاره کرد که زمینه پیشرفت صنعتی استان را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه