۵۰ سد تا پایان دولت افتتاح می‌شود/ سال سختی برای تأمین برق داریم

وزیر نیرو گفت: امروز حدود ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی تحت بهره برداری داریم که ۵۰ سد تا پایان دولت به بهره برداری می‌رسد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گزارشی از وضعیت آب و برق کشور ارائه داد و گفت: یکی از برگ‌های زرین کارنامه جمهوری اسلامی دستاوردها در بخش زیر ساختی برق است. ظرفیت‌های نیروگاه‌ها در جمهوری اسلامی ۱۲ برابر، تولید انرژی ۱۹ برابر، ظرفیت پست‌ها ۱۵ برابر و تعداد مشترکان ۱۱ برابر شده است.

وی با بیان اینکه امروز شرایط دسترسی شهروندان ایرانی به برق از متوسط جهانی بالاتر است، افزود: در کشور ما ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد از جمعیت روستایی از برق برخوردار هستند و هرسال یک میلیون مشترک جدید داریم.

وزیر نیرو تاکید کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق اضافه شده و تا سال ۱۴۰۰ به ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان تصریح کرد: به واسطه نوسانات ارز از برنامه عقب هستیم اما مشکلات در حال رفع است.

وی در خصوص حفظ راندمان نیروگاه‌های حرارتی، گفت: متوسط جهانی ۳۷.۷ در صد است، راندمان ایران ۳۸ درصد است، نیروگاههای سوخت ترکیبی از منابع مهم هستند که استفاده از این نیروگاه‌ها کاهش مصرف گاز و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را به دنبال دارد، باید تا ۷۵۰۰ مگاوات واحدهای بخار را به این سیکل متصل کنیم.

وزیر نیرو گفت: تلفات شبکه توزیع در ابتدای دولت ۱۵ درصد بود که در اسفند ماه به حدود ۹ درصد رسید که موجب صرفه جویی ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید شد.

اردکانیان افزود: تا دو سال گذشته هرسال ۵ درصد افزایش اوج بار داشتیم و باید برای احداث نیروگاه‌های جدید سرمایه گذاری می‌کردیم اما با مدیریت مصرف به ویژه در بخش دولتی سال گذشته افزایش اوج بار را به یک درصد کاهش دادیم. اگر این برنامه اجرا نمی‌شد باید مبالغ قابل توجهی سرمایه گذاری می‌کردیم.

وی تاکید کرد: امسال شرایط ما سخت است، گرما زودتر شروع شده و پایدار است و شرایط بحرانی بیماری باعث شده که از دستگاه‌های سرمایشی بیشتر استفاده شود. روز ۱۲ خرداد امسال نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۲ درصد اوج بار داشتیم.

وزیر نیرو اظهار داشت: ۱۷ سال است که کشور ما بدون خاموشی گسترده عرضه بار کرده است که حاکی از ظرفیت وسیع صنعت برق است.

اردکانیان تاکید کرد: نیاز ارزی ما سالانه ۱.۲ میلیون دلار است که نیمی از آن را از محل صادرات برق تامین می‌کنیم که مهمترین مشتری ما عراق است.

وی گفت: پویش هر هفته «الف ب ایران» را آغاز کرده‌ایم، پارسال ۲۲۷ پروژه را افتتاح کردیم و امسال ۲۵۰ طرح در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما کشور خشکی هستیم و بارش‌ها در یک سوم کشور انجام می‌شود، افزود: باید جمعیت در همه جا تثبیت شود که موضوعی امنیتی است. امروز حدود ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی تحت بهره برداری داریم که ۵۰ سد تا پایان دولت بهره برداری می‌شود. در بخش آبرسانی شهری و روستایی اقدامات مهمی انجام شده است.

اردکانیان گفت: به طور متوسط هر ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و آب ایجاد شده و ۱۰ هزار روستا از شبکه آب برخوردار شدند.

وی در خصوص شاخص بهره برداری جامعه روستایی به آب گفت: از سال ۹۲ حدود یک میلیون جمعیت روستایی از آب شرب برخوردار بودند و امروز ۸ میلیون نفر و تا پایان دولت ۱۰ میلیون جمعیت روستایی از آب شرب برخوردار خواهند بود.

وزیر نیرو در بخش دوم اظهارات خود، گفت: سفرهای استانی فرصت خوبی برای دیدار و گفتگو با نمایندگان است. در طول دو سال و نیم خدمت بنده در وزارت نیرو صد سفر به استان ها برای بازدید از طرح ها و شرکت در مراسم افتتاح داشتم.

اردکانیان اظهارداشت: هر آنچه در اختیار وزیر نیرو برای جذب نیروی انسانی بوده است به سیستم ها و فرآیندها تفویض کرده ام. بیش از ۳۰ درصد حدود ۲۱ هزار مکاتبه نمایندگان با وزارت نیرو برای استخدام و به کارگیری نیروها بوده است.

وی «طرح گرمسیری» را از طرح های بزرگ وزارت نیرو خواند و گفت: در توسعه آب و خاک پیگیری های زیادی انجام شده است و با مجوزهای مقام معظم رهبری ۷ میلیارد دلار برای اجرای این طرح ها هزینه شده است.

وزیر نیرو، انتقال آب برای شرب را امری ضروری خواند و گفت: در زمان رأی اعتماد نیز اعلام کردم که در دوره مسئولیت بنده هیچ طرح انتقال آبی بدون توجیه فنی، زیست محیطی و توافق و رایزنی اجرا نخواهد شد و هیچ طرحی با این شاخص ها متوقف نمی شود.

اردکانیان در خصوص تأمین برق روستایی، گفت: پوشش برق روستایی ۹۹.۷ درصد است، امسال به ۴۰۰ روستای جدید برق انتقال خواهیم داد.

وی اظهارداشت: با اینکه امسال ورودی آب سد ها ۳۰ میلیارد متر مکعب از سال گذشته کمتر بوده است اما با توجه به لایروبی ها، ذخیره سازی تنها ۳ میلیارد متر مکعب از سال گذشته کمتر بوده است، سال ۹۸ حدود ۵ برابر سال های قبل برای لایروبی رودخانه ها فعالیت کردیم که این امر موجب افزایش ذخیره سازی آب شد.

وزیر نیرو گفت: ۲۰ ساعت برق رایگان در قبال همکاری ها برای عدم استفاده از موتورهای برق در ساعات اوج مصرف به کشاورزان داده می شود.

اردکانیان در خصوص انشعابات غیرمجاز، گفت: اگر انشعابی به صورت موقت برقرار کنیم، بر اساس مجوز یا تکلیف قانونی است، اگر مورد مشخصی پیرامون انشعابات غیرمجاز وجود دارد، اعلام کنید.

وی ضمن انتقاد از سیاست های جزیره ای و تمرکزگرایی، تصریح کرد: سیاست های جزیره ای و تمرکزگرایی بیماری مزمن اداره کشور است. با این سیستم متمرکز نمی توان کشور را اداره کرد. بخشی نگری نیز از مشکلات اساسی کشور است.

وزیر نیرو با بیان اینکه اسفندماه سال ۹۶ کارگروه سازگاری با کم آبی با حضور ۴ وزیر تشکیل شد، گفت: کمیته های این کارگروه نیز با حضور مسئولان استان تشکیل شد.

اردکانیان همچنین در خصوص بهداشت آب شرب، گفت: بهداشت آب شرب در شرایط کرونایی از دغدغه های مهم هموطنان است. وزارت بهداشت روزانه کیفیت آب را کنترل می کند.

وی اضافه کرد: برای تأمین آب شیرین از دریا نیز در تدارک سازوکارهای لازم برای جذب سرمایه هستیم. در سال جهش تولید طرح های متعددی در دست اجرا داریم و امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم تعداد قابل توجهی از این طرح ها را اجرایی کنیم.

وزیر نیرو در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: کارگروه ملی با ریاست سازمان محیط زیست تشکیل شده است، وزارت نیرو نیز نقش مهمی در اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه دارد.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه