بیت کوین برای فقیرترین کشورهای اروپا دردسرآفرین شد - مهرشید نیرو •

بیت کوین برای فقیرترین کشورهای اروپا دردسرآفرین شد

افزایش فعالیت‌های استخراج بیت کوین در بعضی از فقیرترین کشورهای اروپا، بار عظیمی را بر شبکه‌های نیرو و اقتصادهای این کشورها تحمیل کرده است که همزمان با افزایش چشمگیر هزینه‌های تولید برق دست و پنجه نرم می‌کنند.

 بحران انرژی اروپا که باعث افزایش چشمگیر تقاضا برای گاز طبیعی مایع شده، کماکان ادامه دارد و روسیه هم جریان گاز در خطوط لوله را برای مقاصد سیاسی در حجم پایینی نگه داشته است. در این بین، استخراج رمزارز به بحران دیگری تبدیل شده که مانع غیرقابل منتظره‌ای برای امنیت انرژی به شمار می‌رود. از آنجا که استخراج کنندگان رمزارز که رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتر تولید می کند، حجم عظیمی نیرو را می بلعند تا محاسبات رایانه‌ای پیچیده ضروری در فرآیند تولید رمزارزهای جدید را انجام دهند، بعضی از کشورهای اروپا مقابله با این نوع فعالیت و حتی ممنوعیت کلی آن را آغاز کرده‌اند.

رد پای انرژی بیت کوین اکنون به تنهایی به ۱۳۷.۴ تراوات ساعت در سال می رسد و بین نرخ مصرف سالانه اوکراین و مصر قرار می گیرد که کشورهایی با به ترتیب بیش از ۴۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت هستند. استخراج رمزارز برای امن نگه داشتن سیستم از طریق استفاده از بلاک چین که مستلزم محاسبات پیچیده است و همچنین ثابت نگه داشتن نرخ تولید، مستلزم نیروی بیشتری است. برای دستیابی به این امر، مشکلاتی که ماینرها حل می کنند، پیچیده و پیچیده‌تر می شود زیرا افراد بیشتری استخراج را آغاز می کنند و به این ترتیب تولید یک بیت کوین هر بار مستلزم مصرف نیروی بیشتری است.

به همین دلایل، افزایش فعالیتهای استخراج بیت کوین در بعضی از فقیرترین کشورهای اروپا، بار عظیمی را بر کل شبکه‌های نیروی کشورها و اقتصادهایشان تحمیل می کند. در قزاقستان که قیمتهای انرژی از سوی دولت پایین نگه داشته شده تا نیرو برای شهروندان مقرون به صرفه باشد، استخراج کنندگان رمزارز کشورهای دیگر به خصوص چین به داخل این کشور سرازیر شده و از منبع نیروی ارزان بهره برده و شبکه‌های نیرو را بلعیده و بحران انرژی جدی را تشدید کرده و این کشور را به دومین قطب بزرگ استخراج بیت کوین در جهان تبدیل کرده‌اند. اکنون بخش رمزارز در این جمهوری شوروی سابق به دنبال ناآرامی سیاسی که منجر به قطعی گسترده اینترنت در هفته‌های اخیر شد، رو به افول گذاشته است و آفلاین شدن دیتاسنترهای مورد استفاده برای تولید رمزارز باعث شده است نیروی رایانشی جهانی بیت کوین حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کند.

فعالیتهای استخراج رمزارز اکنون ضربه دیگری از جمهوری کوزوو دریافت کرده که یکی از فقیرترین کشورهای اروپاست. دولت این کشور با هدف مقابله با کمبود انرژی، در پایان سال ۲۰۲۰ ممنوعیت موقتی فوری برای تمامی فعالیتهای استخراج رمزارز در کوزوو را اعلام کرد. کوزوو هم مانند قزاقستان نیرو را با نرخ یارانه‌ای ارزان می‌کند و با استفاده از زغال سنگ کم کیفیت، نیروی ارزانی را تولید می کند. اما افرادی هستند که این کشور را به معدن طلای رمزارز تولید کرده اند. طبق گزارش روزنامه گاردین، تصور می رود استخراج رمزارز در مقیاس گسترده در شمال این کشور انجام می شود که جمعیت صرب نشین آن کوزوو را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت نمی شناسند و در بیش از دو دهه گذشته حاضر نشده‌اند پول برق پرداخت کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، مشکلاتی که گریبانگیر کوزوو و قزاقستان شده است، بعضی از بزرگترین چالشهای پیش روی رمزارزها را نمایان می کند. اگر چه شمار افرادی که در استخراج و معامله بیت کوین شرکت دارند، نسبتا اندک است اما ردپای انرژی این رمزارزها با کشورهای متوسط برابری می‌کند و ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس این فعالیت، ساماندهی آن را غیرممکن کرده است. این مشکل برای کشورهای فقیری که ظرفیت‌های فوق العاده محدودی برای مبارزه با استخراج کنندگان رمزارز دارند، صدق می کند.

ایسنا

نوشته‌های مشابه