قطعی کم‌سابقه برق صنایع ترکیه به دنبال اختلال در جریان گاز ایران - مهرشید نیرو •

قطعی کم‌سابقه برق صنایع ترکیه به دنبال اختلال در جریان گاز ایران

ترکیه عرضه برق به بخش صنایع را در پی اختلال در صادرات گاز ایران کاهش داد و بعضی از خودروسازان ناچار شدند تولیدشان را متوقف کنند.

 دولت ترکیه سه روز در هفته قطعی برق در صدها منطقه صنعتی سازمان یافته این کشور را اعلام کرده است. شرکت توزیع برق TEIAS اواخر هفته گذشته به مدیران این مناطق به صورت شفاهی اطلاع داد و اعلام کرد اطلاعیه مکتوب در این باره ارسال خواهد شد.

بیش از نیمی از برق ترکیه توسط نیروگاه‌های گازسوز تولید می شود و اختلالات پیش آمده در جریان گاز ایران به ترکیه در شرایط حساس افزایش هزینه‌های واردات گاز و افت شدید ارزش لیر اتفاق افتاده است.

ایران که یکی از تامین کنندگان بزرگ گاز برای ترکیه است، جریان گاز به ترکیه را با اشاره به مشکلات فنی، از روز پنج شنبه به مدت ۱۰ روز متوقف کرد و سپس اعلام کرد صادرات گاز ازسرگرفته شده است اما مقامات ترکیه این موضوع را انکار کرده و هیاتی را به تهران فرستادند.

برای نخستین بار است که شرکتهای صنعتی ترکیه قطعی برق در چنین ابعادی را تجربه می کنند. صنعت در حدود یک چهارم از تولید اقتصادی ترکیه سهم دارد و حدود ۱۰ درصد از نیروی کار ترکیه در بیش از ۳۰۰ منطقه صنعتی اشتغال دارند.

طبق گزارش مطبوعات ترکیه، شرکت خودروسازی رنو اعلام کرد تولید در کارخانه بورسا را به مدت ۱۵ روز متوقف خواهد کرد. بخش خودروسازی ترکیه بزرگترین صادرکننده این کشور به شمار می رود و در ۱۱ درصد از کل صادرات در سال ۲۰۲۱ سهم داشته است.

شرکتهای صنعتی که در بورس حضور دارند، در پایان هفته گذشته قطعی برق یا گاز را در اظهارنامه بورس اعلام کردند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، روزنامه دنیا به نقل از مدیر انجمن تجاری صنعت ترکیه نوشت: صنعتگران وحشت‌زده، ناامید و ضعیف شده اند. هیچ کس نمی داند راه حل کجاست یا چه زمانی خواهد آمد.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه