نقشه بزرگ روسیه برای تضعیف دلار آمریکا - مهرشید نیرو •

نقشه بزرگ روسیه برای تضعیف دلار آمریکا

اصرار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای این که کشورهای غیردوست پول گاز طبیعی را به روبل پرداخت کنند، تازه شروع سیاست صادرات روسیه است که تحت آن دلار کمتری در مبادلات کالاها به خصوص انرژی استفاده خواهد شد.کرملین اعلام کرده که درخواست از کشورهای غیردوست برای پرداخت پول گاز طبیعی به روبل، یک مدل اولیه است و این سیاست برای کالاها و صادرات دیگر روسیه هم اعمال خواهد شد.

روسیه مهلت ۳۱ مارس را برای کشورهای متخاصم شامل آمریکا، همه اعضای اتحادیه اروپا، سوئیس، کانادا، نروژ، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر برای آغاز پرداخت پول گاز طبیعی به روبل تعیین کرده است. اروپا روز جمعه حتی پس از این که پوتین تهدید کرد مسکو دسترسی کشورهای اروپایی به گاز را قطع خواهد کرد مگر این که خریداران با درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل موافقت کنند، همچنان گاز روسیه را دریافت کردند.

کرملین در طول هفته گذشته پیامهای نامفهوم و متضادی ارسال کرد در حالی که اقتصادهای اروپایی با پیش بینی احتمال اختلال عرضه گاز از سوی روسیه، برنامه‌های اضطراری خود را فعال کردند. آلمان و ایتالیا که اقتصادهای اروپایی بزرگ و واردکنندگان بزرگ گاز روسیه هستند، هفته گذشته اعلام کردند از روسیه تضمین گرفته‌اند که می توانند همچنان پول گاز را به یورو پرداخت کنند.

روسیه فورا عرضه گاز به اروپا را قطع نخواهد کرد زیرا هم به درآمد فروش گاز وابسته است و هم موعد پرداخت گازی که پس از اول آوریل تحویل داده شده است، تا اواخر ماه میلادی جاری یا اوایل مه نمی رسد.

ادامه عرضه گاز به اروپا، نگرانی‌ها نسبت به قطع شدن عرضه گاز روسیه برای اروپا را تخفیف داده اما این نگرانی‌ها ممکن است اواخر ماه میلادی جاری و در ماه که موعد پرداخت پول واردات گاز سر می‌رسد، شدت پیدا کند. کرملین هم به نوبه خود اعلام کرده است که درخواست برای پرداخت پول گاز به روبل تازه شروع فروش صادرات این کشور به روبل است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در اظهاراتی که آخر هفته گذشته از تلویزیون دولتی پخش شد، با اشاره به برنامه فروش گاز به روبل، اظهار کرد: این نمونه اولیه از این سیستم است. تردیدی ندارم که به گروه‌های جدید کالاها توسعه پیدا خواهد کرد. با این حال سخنگوی کرملین به زمان بندی مشخص توسعه برنامه فروش کالاهای روسی به روبل اشاره‌ای نکرد.

کرملین هفته گذشته اعلام کرده بود ممکن است روی ایده قیمت گذاری صادرات انرژی و کالاهای دیگر به روبل کار کند و پسکوف آخر هفته گفت: مسکو روی سیستم جهانی جدیدی کار می کند که دلار آمریکا را به عنوان ارز اصلی نخواهد داشت.

تحلیلگران می‌گویند درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل، فراتر از مسائل اقتصادی است. استفن میستر، مدیر برنامه نظم بین المللی و دموکراسی در شورای روابط خارجی آلمان به آسوشیتدپرس گفت: با این درخواست، روسیه به دنبال دستیابی به نوعی پیروزی سیاسی است و می ‌تواهد نشان دهد که پوتین شرایطی که تحت آن گاز صادر می شود را دیکته می کند.

پرداخت پول گاز به روبل همچنین این پیام را در روسیه ارسال می کند که روبل قوی است و جنگ پوتین در اوکراین طبق برنامه پیش می رود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال برخی از تحلیلگران می‌گویند از منظر اقتصادی، پرداخت به روبل عجیب است. اسوار پراساد، استاد ارشد سیاست تجارت و استاد اقتصاد در دانشگاه کورنل به شبکه سی ان بی سی چنین گفت: تحت شرایط عادی، کشوری که تلاش می کند ارزش ارز خود را تقویت کرده و واردات را از خارج حفظ کند، به دنبال دریافت پول به ارزهای خارجی مانند دلار و یورو است. همچنین ممکن است که روسیه با درخواست برای پرداخت پول گاز به روبل، به دنبال دور زدن تحریمهای غربی باشد.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه