نیروگاه ها مجبور به استفاده از سوخت مایع شدند؟

با شروع فصل سرما و افزایش مصرف گاز تامین سوخت نیروگاه با تغییراتی مواجه شده است و آنطور که مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی اعلام کرده نیروگاه ها مجبور به استفاده از سوخت مایع شده اند.

نیروگاه های حرارتی نقش عمده ای در تولید برق کشور دارند به طوری که در حال حاضر میزان تولید برق این نیروگاه ها ۶۸ هزار و ۴۱۳ مگاوات، معادل ۸۱ درصد تولید برق کشور است به نوعی بار تامین روشنایی بر دوش نیروگاه های حرارتی قرار دارد و تامین سوخت آن ها نیز برعهده وزارت نفت قرار گرفته است.

آن طور محسن طرزطلب – مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفته وضعیت سوخت رسانی به نیروگاه ها در یک هفته اخیر مناسب نبوده و گاز کمتری نسبت به گذشته در اختیار آن ها قرار گرفته است، به همین دلیل مجبور به استفاده بیشتر از سوخت مایع شدیم و از این باب کمی جای نگرانی وجود دارد.

به گفته وی قرار شده این مشکل برطرف شود و قول هایی نیز در این رابطه داده شده است و ما نیز امیدواریم مشکلات فعلی برطرف و سوخت رسانی به نیروگاه ها همچون گذشته ادامه یابد.

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت: با اشاره به علت عدم تخصیص گاز کافی به نیروگاه ها، گفت: علت عمده ای که ذکر می کنند مصرف مشترکان خانگی و صنایع دیگر است که اگر این مشکلات برطرف شود ما سوخت مایع کمتری مصرف خواهیم کرد.

الویت تامین گاز بخش خانگی و گرمایشی است

در این راستا محمدرضا جولایی – مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز به ایسنا گفت: با توجه به اینکه مصارف بخش خانگی افزایش چشمگیری داشته است و در چند روز گذشته به ۵۹۲ میلیون مترمکعب برای مصارف خانگی و تجاری رسیدیم و تولید یک میزان مشخصی است و تقریبا در حداکثر ظرفیت قرار دارد طبیعتا اولویت تامین گاز بخش خانگی و گرمایشی است که مابه التفاوت آن از سهم گاز نیروگاه ها کاسته میشود.

وی با بیان اینکه وزارت نفت تعهد تامین سوخت نیروگاه ها را دارد و اگر تخصیص گاز کاهش یابد سوخت های دیگر را تامین می کنیم و اکنون تمام نیروگاه ها مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: مساله دوم این است که وزارت نیرو یک تعهدی را برای کاهش میزان برق و نگهداشتن سوخت معادل در داخل نیروگاه دارد اما این مساله را از ابتدای آذر ماه رعایت نکرده است و موجب شده مخازن سوخت نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران توضیح داد: یعنی می بایست سوخت نیروگاه ها روی ۱۸۰ میلیون مترمکعب قرار میگرفت اما متوسط آذرماه نشان می دهد که این عدد به ۱۹۳ میلیون مترمکعب رسیده یعنی مصرف برق نیز فراتر از برنامه و آنچه که بین وزارت نفت و نیرو توافق شده رفته است که فشار این مساله روی مخازن گازوییل می آید.

چقدر سوخت به نیروگاه ها تحویل داده می شود؟

جولایی ادامه داد: مورد سوم مصارف مازوت است که مصوبه شورای عالی امنیت ملی را دارد و می بایست اجرایی شود که تا کنون به طور کامل اجرایی نشده است و از آن طرف نیز به مخازن نفت گاز فشار وارد می شود اما با این وجود برای تامین سوخت نیروگاه ها مشکلی نداریم.

به گفته وی به طور متوسط روزانه در ماه آذر ۹۳ میلیون متر مکعب گاز، ۸۰ میلیون مترمکعب گازوییل و ۲۰ میلیون مترمکعب مازوت به نیروگاه ها تحویل داده شده البته این اعداد به روز تغییر می کند، به طور مثال اکنون گاز تحویلی ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب است و مابقی گازوییل و مازوت تخصیص می یابد.

آلودگی تهران ارتباطی با این مساله ندارد

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه هنوز مازوت اطراف تهران و اصفهان و کلان شهرهای دیگر استفاده نمی شود و نمی توان آلودگی های اخیر را به این مساله ارتباط داد، گفت: باید فیلترهایی در نیروگاه ها نصب شود، در کشورهای دیگر ذغال سنگ نیز در نیرووگاه ها استفاده می کنند و تا این میزان آلودگی ندارند یکسری دستگاه هایی وجود دارد که باید در نیروگاه ها نصب شود که استفاده از آن ها میزان آلودگی را کاهش می دهد علاوه بر این وزارت نیرو باید سعی کند در حد امکان از نیروگاه های سیکل ترکیبی استفاده کند که هم راندمان بالاتری دارد و هم سوخت کمتری استفاده می شود.

ایسنا

نوشته‌های مشابه