|

۵ دلیل برتری انرژی خورشیدی نسبت به سوخت‌های فسیلی

۵ دلیل برتری انرژی خورشیدی نسبت به سوخت‌های فسیلی چیست؟

در حالی‌که سوخت‌های فسیلی به‌طور تدریجی رشد کرده‌اند، صنعت خورشیدی هر ساله به‌طور چشم‌گیری در حال رشد است و وضعیتش با دهه‌های گذشته تفاوت پیدا کرده است.

تولیدات کافی و توجیه اقتصادی زمینه رقابت انرژی خورشیدی را با ذغال سنگ، نفت، گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای فراهم کرده است. در این مطلب به پنج برتری انرژی خورشیدی می‌پردازیم:
ایجاد شغل
در حال حاضر تعداد شاغلین در زمینه انرژی خورشیدی نسبت به معادن ذغال سنگ در کشور آمریکا بسیار بیش‌تر است. نظریه کاهش یافتن فرصت‌های شغلی در صورت استفاده از انرژی‌های پاک، استدلال اشتباهی است. در حال حاضر رشد انرژی خورشیدی ده برابر رشد اقتصاد آمریکا است.
در سال ۲۰۱۲، صنعت خورشیدی ۱۴۰۰۰ موقعیت شغلی جدید ایجاد کرده است و در سال جدید ایجاد ۲۰۰۰۰ شغل دیگر پیش‌بینی شده است. در سال گذشته صنعت سوخت‌های فسیلی حدود ۴۰۰۰ موقعیت شغلی را کاهش داد.
هزینه
در طول سه دهه اخیر پنل های خورشیدی باعث کاهش قیمت‌ها شده‌اند و این روند در سال‌های اخیر شدت گرفته است. در ۳۵ سال اخیر قیمت از ۷۷ دلار به‌ازای هر وات به حدود ۰.۷۵ دلار به‌ازای یک وات رسیده است و این به‌معنی کاهش ۹۹ درصدی قیمت انرژی خورشیدی است. از سال ۲۰۰۸، قیمت ذغال سنگ ۱۳% افزایش پیدا کرده است.
گفته می‌شود استفاده از انرژی خورشیدی تنها با تکیه بر کمک‌های مالی دولت توجیه اقتصادی دارد. ممکن است این ادعا هم‌اکنون صادق باشد اما در صورت دست‌یابی به پیش‌بینیCitigroup (هزینه ۰.۲۵ دلار به‌ازای هر وات تا سال ۲۰۲۰)، این کمک‌های دولتی اصلا مورد نیاز نیست.
بر اساس تخمین مدرسه پزشکی هاروارد، سوختن ذغال سنگ هزینه ۵۰۰ دلاری بر محیط زیست و سلامت افراد تحمیل می‌کند. با اضافه کردن مالیات مربوطه، قیمت‌ها بیش از دو برابر خواهند شد.
ظرفیت
با کاهش سریع هزینه انرژی خورشیدی، میزان نصب و راه‌اندازی پنل‌ها به‌شدت افزایش یافته است.
تقریبا حدود دو سوم ظرفیت خورشیدی جهان در طول دو سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است. در مقابل تخمین زده شده است ۱۷۵ نیروگاه سوخت فسیلی ( ۱۰ درصد ظرفیت کل) در طول ۵ سال آینده تعطیل خواهند شد. این اطلاعات نشان‌دهنده افزایش قیمت سوخت فسیلی و وضع قوانین سخت‌گیرانه‌تر در رابطه با محیط زیست است.
سرمایه‌گذاری
برای سال‌ها سوخت‌های فسیلی بخش اعظم سرمایه‌گذاری انرژی بوده‌اند اما این فرمان‌روایی در حال تغییر است.
شرکت‌های سوخت فسیلی بر اساس ذخیره منابع‌شان ارزش‌گذاری می‌شوند. در صورت ممنوع شدن حضور بیش از ۴۵۰ ppt دی‌اکسید‌کربن در اتمسفر به‌وسیله قوانین بین‌المللی، اکثر سوخت‌های ذخیره شده غیر قابل استفاده و احتراق می‌شوند.
طبق پیش‌بینی بانک انگلیس، در صورت وضع این قوانین ارزش این شرکت‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد. در ۵ سال گذشته این کمپانی‌ها با کاهش ارزش ۷۵ درصدی مواجه بوده‌اند.
موسساتی مثل Mercer و WHEB سرمایه‌گذاران را تشویق به تغییر دیدگاه از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌کنند.
تاثیرات محیط زیستی
در این بخش به بررسی برخی از تاثیرات استخراج ذغال سنگ و سوراندن آن می‌پردازیم:
• آلودگی هوا که باعث ایجاد باران‌های اسیدی، مه‌آلودگی هوا، بیماری‌های تنفسی و سرطان‌ها و همچنین موجب جاری شدن سموم در محیط زیست و صدمه زدن به اکوسیستم می‌باشد.
• گرد و غبارهای معادن ذغال سنگ که باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی است.
• سوزاندن معادن متروکه هر ساله چندین تن جیوه وارد اتمسفر می‌کند و ۳ درصد از انتشار دی‌اکسیدکربن جهانی را تشکیل می‌دهد.
• پسماندهای ذغال سنگ دومین عامل در اشغال زمین پس از پسماندهای جامد هستند.
• جابه‌جایی قله کوه‌ها با هدف بهره‌برداری از معادن باعث جاری شدن سیل، ویرانی کامل اکوسیستم و آزاد شدن گازهای گلخانه‌ای می‌شود.
• نشر سالانه حدود ۳۸۲ میلیون پوند سموم آلوده کننده هوا
• نشر سالانه ۳.۳ تریلیون پوند دی‌اکسیدکربن، بزرگ‌ترین عامل تغییر اقلیم
منبع:
www.energyhub.ir

نوشته‌های مشابه