ESS ذخیره انرژی سیستم
| |

ESS چیست ؟

سیستم ذخیره‌سازی انرژی که معمولا به اختصار ESS نامیده می‌شود، دستگاه یا گروهی از دستگاه‌هایی است که در کنار هم قادر به ذخیره انرژی به منظور تامین انرژی الکتریکی در زمان مورد نیاز هستند.

 

مزایای ESS یا سیستم ذخیره ساز انرژی چیست؟ 

  • مکمل نیروگاه‌های تجدیدپذیر

نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانند پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی تنها زمانی برق تولید می‌کنند که خورشید بیرون باشد یا باد می‌وزد. تکمیل آنها با ESS این امکان را می دهد که از برق تولید شده در زمانی که نیروگاه تجدیدپذیر برق تولید نمی کند، استفاده کنند.

  • پیکسایی یا Peak Shaving

ESS به کاربر این امکان را می‌دهد تا با مصرف برق از باتری‌ها در ساعات گران و پر مصرف روز و سپس شارژ مجدد در ساعات ارزانتر شبانه برق خود را تغییر دهد. این عمل به عنوان اصلاح اوج مصرف یا پیکسایی نامیده می شود.

  • تنظیم بار

هنگامی که نجهیرات تولید برق برای همگامی با تقاضای در حال تغییر برای برق بالا و پایین می‌رود، بر سیستم فشار وارد می‌کند. ESS می تواند به صاف کردن منحنی تقاضا با شارژ در زمانی که تقاضای الکتریکی کم است و تخلیه در زمانی که زیاد است کمک کند.

  • منبع تغذیه اضطراری

ESS می تواند تقریباً به صورت آنی برق اضطراری را در مدار قرار دهد و اغلب در بیمارستان ها، مراکز داده و خانه ها استفاده می شود.

 

 

چند نمونه از مصارف : 

 

جابه جایی بین PV و بادی :

با ذخیره‌سازی طولانی مدت، می‌توانید مازاد تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را ذخیره کنید و انرژی را به زمانی انتقال دهید که ارزش اقتصادی بیشتری دارد. ذخیره‌سازی انرژی طولانی مدت و چند چرخه می‌تواند انرژی‌های تجدیدپذیر را هموار کرده و به سمت تبدیل شدن به راه‌حل انرژی پایه جدید سوق دهد.

 

سیستم ذخیره‌سازی انرژی
قبل از ذخیره سازی (ESS)
 ESS
بعد از ذخیره سازی (ESS)

 

کاهش دیماند:

برای مشتریان تجاری و صنعتی، سیستم ذخیره‌سازی انرژی می تواند در پاسخ به اوج نیازهای برق مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم ذخیره‌سازی انرژی
قبل از کاهش شارژ دیماند
ESS
بعداز کاهش شارژ دیماند

 

کاهش وابستگی به دیزل ژنراتور در مناطق :

ذخیره سازی انعطاف پذیر و طولانی مدت می تواند بار دائماً در نوسان باشد، با ژنراتورهایی که فقط در صورت نیاز برای شارژ مجدد باتری ها مورد استفاده قرار می گیرند. این به ژنراتور اجازه می دهد تا در اوج راندمان کار کند و به طور قابل توجهی هزینه های سوخت گیری و لجستیک را کاهش می دهد.

سیستم ذخیره‌سازی انرژی
قبل از ذخیره سازی
 ESS
بعد از ذخیره سازی

 

 

نوشته‌های مشابه