ترانسفورماتور توزیع

ترانسفورماتور توزیع روغنی

گستره تولیدات بخش توزیع شرکت آریا ترانسفو شامل انواع مختلف ترانسفورماتورهای توزیع اعم از روغنی و خشک تا توان  ۴۰۰۰ كیلو ولت آمپر و ردیف ولتاژ تا ۳۶ كیلو ولت می‌باشد.
تنوع محصولات توزیع بصورت زیر می باشد:

ترانسفورماتورهای روغنی کنسرواتوری

 

در ترانسفورماتورهای روغنی، تغییرات دمای محیط و همچنین تغییرات بار ترانسفورماتور در طول مدت بهره‌برداری، دمای روغن ترانسفورماتور را تغییر داده و این تغییر دما باعث تغییر حجم روغن تانك ترانسفورماتور خواهد شد.

منبع انبساط ( كنسرواتور ) با استفاده از لوله‌های عبور روغن، با روغن درون تانك ترانسفورماتور در ارتباط بوده و انقباض و انبساط روغن ترانسفورماتور باعث كم و زیاد شدن حجم روغن درون كنسرواتور خواهد شد. همچنین روغن كنسرواتور با هوای  محیط در ارتباط بوده و بمنظور جلوگیری از ورود رطوبت هوای اطراف به روغن ترانسفورماتور كه باعث كاهش استقامت عایقی روغن و همچنین عایق‌های سلولوزی ترانسفورماتور مي‌گردد، از یك محفظة حاوی رطوبت‌گیر ( سیلیكاژل ) استفاده مي‌گردد.

غیر از تجهیزات معمول مورد استفاده در ترانسفورماتورهای توزیع تجهیزات اضافی دیگری بنا به درخواست مشتری قابل نصب بر روی ترانسفورماتورها بوده كه بخشی از آنها در زیر آورده شده است:

 • انواع ترانسفورماتورهای جریان جهت اندازه‌گیری و حفاظت
 • ترمومترهای سیم‌پیچ
 • جعبه كابل و باسداكت برای سمت‌های فشارقوی و فشارضعیف
 • انواع بوشینگ‌های plug –in
 • رله فشار شکن
 • رله بوخهتس
 • مقاومت زمین

 

ترانسفورماتورهای روغنی هرمتیک

 

از مهمترین عواملی كه باعث كاهش استقامت عایقی روغن و همچنین عایق‌های سلولوزی ترانسفورماتور مي‌شود، رطوبت هوای محیط است كه از طریق محفظة رطوبت‌گیر به روغن كنسرواتور ترانسفورماتور راه پیدا مي‌كند. به ‌منظور جلوگیری از اختلاط روغن و رطوبت ، در محیط‌های دارای رطوبت و آلودگی بالا از ترانسفورماتورهای هرمتیك كه روغن ترانسفورماتور با هوای محیط ارتباطی ندارد استفاده مي‌شود.

با توجه به اینكه روغن در ترانسفورماتورهای هرمتیك هیچگونه ارتباطی با هوای محیط ندارد، احتمال نیاز به سرویس و نگهداری ترانسفورماتور نیز تا حد زیادی كاهش مي‌یابد. بدین ترتیب غیر از مناطق مرطوب، ترانسفورماتورهای هرمتیك در محل‌هایی كه سرویس و نگهداری دوره‌ای ترانسفورماتورها امكانپذیر نمي‌باشد نیز كاربرد خواهد داشت.

 ترانسفورماتورهای هرمتیك به‌ دو صورت ساخته مي‌شوند:

ترانسفورماتورهای هرمتیک وله ای( دیواره کنگره ای) :

این نوع ترانسفورماتورها كاملا از روغن پر شده و انبساط و انقباض روغن درون ترانسفورماتور كه حاصل از تغییرات دمای محیط و همچنین تغییرات بار ترانسفورماتور مي‌باشد،از طریق دیواره‌های وله‌ای قابل ارتجاع كه وظیفة خنك­ كنندگی ترانسفورماتور را نیز برعهده دارند انجام مي‌گردد.وله‌ها باید به گونه‌ای طراحی گردند كه تحمل كافی را در برابر فشار ناشی از انبساط و انقباض روغن ترانسفورماتور را داشته باشند..

مزایای استفاده از ترانسفورماتورهای هرمتیك وله‌ای عبارتند از:

 • كاهش سرعت پیری عایقی روغن و عایق‌های سلولوزی ترانسفورماتور
 • عدم نیاز به سرویس و نگهداری دوره‌ای و تصفیه و تعویض روغن ترانسفورماتور
 • حذف كنسرواتور و در نتیجه كاهش ارتفاع ترانسفورماتور
 • عدم نیاز به رطوبت‌گیر، رلة بوخهلتس و روغن نما

ترانسفورماتور هرمتیک با بالشتک گازی:

در این نوع ترانسفورماتورها یك بالشتگ گازی كه معمولا با یك گاز خنثی مانند نیتروژن پر شده‌ است بین سطح بالای روغن و درپوش ترانسفورماتور قرار مي‌گیرد.

با توجه به قابلیت تراكم گاز نیتروژن و همچنین خاصیت ارتجاعی بالشتك گازی، تغییر حجم روغن ترانسفورماتور كه نتیجة تغییر دمای محیط و همچنین تغییر بار ترانسفورماتور مي‌باشد، باعث افزایش و یا كاهش فشار گاز درون بالشتك مي‌گردد. این نوع ترانسفورماتورها علاوه بر مزایای ترانسفورماتورهای هرمتیك وله‌ای قابلیت ساخت در توان­های بالاتر را نیز دارا   مي‌باشند. البته باید توجه داشت كه در این حالت ارتفاع مخزن ترانسفورماتور بدلیل وجود بالشتك گازی افزایش مي‌یابد.

ترانسفورماتورهای خشک رزینی

 

ترانسفورماتورهای خشک رزینی به روغن جهت خنک شدن و یا به عنوان عایق الکتریکی نیازی ندارند. لذا به دلیل عدم وجود روغن، خطر آلودگی خاک و منابع زیر­زمینی و همچنین احتراق و خطر آتش سوزی کم می شود.

در این گونه از ترانسفورماتورها به­ جای بوشینگ سرامیکی در قسمت­های انتهایی، از عایق سیلیکون استفاده می­شود. به این ترتیب خطر ترک خوردن سرامیک بوشینگ و نشت بخار روغن از بین می­رود.

کاهش مواد قابل اشتعال، نیاز به تجهیزات گسترده آتش­نشانی را کاهش می­دهد. بنابراین از این دستگاه­ها در محیط­های سرپوشیده و نواحی سرپوشیده شهری نیز می­توان استفاده کرد.

با حذف روغن در ترانسفورماتورهای خشک، نیاز به تانک روغن، سنجه سطح روغن، آلارم گاز و ترمومتر روغن کاملا از بین می ­رود. بنابراین کار نصب آسانتر شده و تنها شامل اتصالات کابل­ها و نصب تجهیزات خنک ­کننده خواهد بود.

از دیگر ویژگی­های ترانسفورماتورهای خشک، کاهش تلفات الکتریکی است. یکی از راه­های کاهش تلفات و بهینه کردن بهره برداری از ترانسفورماتور، نزدیک کردن ترانسفورماتور به محل مصرف انرژی تا حد ممکن است تا از مزایای انتقال نیرو به قدر کافی بهره ­برداری شود. با به­کارگیری ترانسفورماتور خشک این امر امکان پذیر است.

همچنین به دلیل نوع عایق به ­کار گرفته شده در ساختار این نوع از ترانسفورماتورها، عملا بروز تخلیه جزئی در حد بسیار پایینی می­باشد.ترانسفورماتورهای خشک بر خلاف انواع روغنی نیازی به نگهداری ندارند. در اصطلاح به این نوع از ترانسفورماتورها Maintenance Free نیز گفته می­شود.

این ترانسفورماتورهای دارای سطح صدای پایین می­باشند. این عامل نیز زمینه استفاده از این نوع ترانسفورماتورها را در مناطق مسکونی فراهم می­ آورد. در ساختار ترانسفورماتورهای خشک رزینی، از رزین مایع استفاده می­شود که پس از طی مرحله کوره به صورت جامد در می ­آید. در واقع هادی و رزین اطراف به صورت یک جسم صلب در می­آیند. این عامل سبب مقاومت بیشتر ترانسفورماتور در برابر نیروهای اتصال کوتاه می­ گردد. با توجه به موارد مذکور، این نوع ترانسفورماتورها در محیط­ هایی مانند برج­های مسکونی، مراکز تجاری، فرودگاه­ها، بیمارستان­ها، مراکز حساس و استراتژیک، مترو، تاسیسات زیر زمینی، فروشگاه­ها، مناطق پر ازدحام، شبکه­ های آبرسانی، پست­های پکیج و پست­های موبایل استفاده می شوند.

 • ارسال شده توسط : فناوری اطلاعات
 • ۲۷ تیر, ۱۳۹۶