حائری نیروگاه برق حرارتی

چهار هزار مگاوات نیروگاه برق حرارتی تا سال آینده وارد مدار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، همایون حایری در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری افزایش ظرفیت عملی در حوزه تولید نیروگاه برق حرارتی با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه‌های تولید برق، افزود: در حال ظرفیت منصوبه مجموع نیروگاه‌های ایران به ۸۶ هزار و ۲۱۵ مگاوات رسیده که از این میزان ۶۹ هزار و ۶۲۲ مگاوات آن سهم نیروگاه‌های حرارتی است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا نیمه آذرماه ۹۵ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است، گفت: در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان ۲۵۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تا پیک سال آینده در ۲۸۶ واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید به ظرفیت یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات اجرایی می‌شود، گفت: این طرح‌ها شامل نصب سیستم‌ خنک‌کاری هوای ورودی توربین‌های گازی به روش مدیا و تراکم مرطوب، ارتقای توربین‌های گازی به روش‌های MAP۲b، CT۶۰ و نظایر آن‌ها، ارتقای واحدهای گازی به روش Maptune+EMS، افزایش توان واحدهای گازی به روش +IGV و افزایش تولید در واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی به روش HRSG additional firing خواهد بود.

حایری با اشاره به مشوق‌های پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح‌ها، گفت: به تمامی واحدهای نیروگاهی که نسبت به ارتقای پایدار ظرفیت تولید با استفاده از روش‌هایی مانند ارتقا و بهینه‌سازی پره‌های توربین، خنک‌کاری هوای ورودی و… اقدام کنند به تناسب افزایش ظرفیت مطمئن نیروگاهی، گواهی ظرفیت اعطا خواهد شد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو تاکید کرد: همچنین در واحدهایی که توربین‌های گازی آن به روش‌های MAP۲b، CT۶۰ و نظایر آن‌ها ارتقا یابد، علاوه بر تخصیص گواهی ظرفیت مطمئنه به میزان افزایش ظرفیت ناشی از ارتقا، امکان فروش برق به صنایع با نرخ‌های مشابه از زمان اتمام پروژه تا انتهای سال ۱۴۰۱ فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: برای واحدهای نیروگاهی که تا ابتدای خردادماه ۱۴۰۱ نسبت به افزایش جزئی توان تولیدی از طریق روش‌های نظیر ارتقای واحدهای گازی به روش Maptune+ EMS، افزایش توان واحدهای گازی به روش +IGV، افزایش تولید در واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی موجود به روش HRSG additional firing و… اقدام کرده و تایید مربوطه را اخذ کنند، ضریب تشویقی بهای آمادگی در سه ماهه خرداد، تیر و مرداد سال آینده پس از تایید هیئت تنظیم بازار برق ایران اعمال خواهد شد.

حائری با اشاره به تلاش صنعت برق حرارتی برای کاهش ناترازی تولید و مصرف برق شبکه در پیک سال آینده از طریق اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت نیروگاه‌های سطح کشور، تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا پیک تابستان سال آینده علاوه بر ارتقای توان واحدهای موجود حدود چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی نیز وارد مدار شود.

لینک خبر در خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه